CHYTRÁ DOMÁCNOST

Chytrou domácnost rozdělujeme do několika odvětví. Úspora elektrické energie…

automatizace a zabezpečení. Lze vytvořit i kompletní chytrou domácnost, která obsahuje všechny uvedená odvětví. Vše lze ovládat a kontrolovat pohodlně skrze mobilní telefon a to i z druhé strany planety. Aplikaci lze sdílet s dalšími členy domácnosti, případně jim nastavit určitá oprávnění. U každého ovládaného spotřebiče lze nastavit automatické vypnutí, kalendář apod.

Úspora elektrické energie

Chytrá domácnost umí ovládat a regulovat různé elektrické spotřebiče. V mobilní aplikaci také uvidíte jakou spotřebu má právě Váš dům, nebo byt a to online. Ideální je v kombinaci s vytápěním. Umí ovládat snad všechny druhy vytápění a přizpůsobovat dle potřeb. Je zbytečné vytápět prostory v době, kdy se v domě nikdo nenachází. A díky Vaší poloze lze topení opět nastavit na komfortní teplotu. Odpadá tak nastavování a neustálou kontrolu. V praxi to vypadá tak, že jakmile prostory opustí poslední člen domácnosti chytrá domácnost přizpůsobí teplotu, vypne spotřebiče jako počítač, kávovar, žehličku či další spotřebiče. Jakmile někdo z členů domácnosti vstoupí do nastaveného okruhu, vše se opět spustí. Domácnost se tak stihne při příchodu vytopit/ochladit a při příchodu nepoznáte změnu. Všechny spotřebiče lze ovládat a dle našich měření vnikne nejvyšší úspora elektrické energie u vytápění přímotopy. Ty mají většinou nedostatečné nastavení teploty a vytápění jak tak velmi drahé. V případě zapojení chytré domácnosti se shromažďují informace z teplotních čidel a díky nastavenému kalendáři lze nastavit různé teploty v daný čas. Další výhodou chytré domácnosti je spínání spotřebičů v nočním tarifu i v případě, že HDO není instalované.

 

Automatizace

Z veliké části je to zároveň úspora energie (popsaná výše), jsou zde však i další nastavení. Spínání nočního osvětlení se západem slunce a to pouze v případě, že se majitel nachází na určitém místě (doma, v práci..). V praxi to může vypadat tak, že Vám ráno zazvoní budík, automaticky se vytáhnou žaluzie, pootevře okno, rozsvítí se světlo na chodbě. Kávovar připraví vaší oblíbenou kávu a rádio spustí oblíbené rádio. Vše plně automaticky a na základě Vašeho probuzení. Po odchodu zabezpečí celou nemovitost, vypne určité spotřebiče a nastaví vše dle požadavků. V automatizaci se meze téměř nekladou a i když je občas nutné provést u nějakého spotřebiče elektrickou úpravu – vše pak funguje plně v souladu s požadavkem.

 

Zabezpečení

Tušíte co se děje u Vás doma když spíte? Nebo na zahradě? Nebo když jste v práci? Tvrdí spediční služba, že zvonila ale nikdo doma nic neslyšel? Tak tomu všemu je konec. Díky chytré domácnosti se zaměřením na bezpečnost. Ale postupně. Zvonek umí ne jen dostatečně hlasitě zvonit. Je ale možné napojit na zvonek libovolnou žárovku. Navíc zvonek funguje skrze WiFi a tak bude mít signál všude tam, kam dosáhne síla WiFi signálu. Lze pořídit i několik zvonků a tak uslyšíte že někdo zvoní po celém domě či zahradě. Jako bonus je notifikace v aplikaci. Tudíž budete informován, že je někdo za dveřmi i když nejste doma. Ve spojení s chytrou kamerou se můžete i přesvědčit kdo že to vlastně zvoní. Chytrá domácnost upozorní na požár, únik plynu či vody. Umí i více. Při požáru spustí hlásiče a může se pokusit požár sama uhasit. Při úniku vody či plynu jednoduše zavře kohoutky. Jakmile se venku setmí automaticky se sepnou pohybová čidla na zahradě. Pokud se někdo pokusí na zahradě pohybovat, aplikace Vás upozorní, systém spustí poplach a rozsvítí všechna světla na zahradě. Když všichni v domácnosti usnou, spustí se pohybová čidla u všech dveří a oken, která jsou nízko. Při pohybu v noci na WC se rozsvítí cesta jen na určitý výkon, aby nevzbudila ostatní.